Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?
Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej
Jednym z najczęściej kupowanych typów kosiarek ogrodowych są kosiarki spalinowe. Są one łatwe w obsłudze, wydajne i trwałe.
Sprawdzają się zarówno w niewielkich przydomowych ogródkach, jak i na większych przestrzeniach, ponieważ są zasilane paliwem i nie wymagają podłączania żadnych przewodów.
To sprawia, że są bardzo praktyczne i funkcjonalne.Kosiarka spalinowa może nam służyć przez lata, pod warunkiem, że będziemy należycie o nią dbać.
Konserwacja tego urządzenia to przede wszystkim utrzymywanie go na bieżąco w należytej czystości, przegląd przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu, a także cykliczna wymiana oleju.
Regularna wymiana oleju w kosiarce jest bardzo istotna, gdyż to właśnie od niej w znacznej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie i bezawaryjność silnika urządzenia.
Sprawdź, jak dokonać wymiany oleju w kosiarce spalinowej.
Kosiarka spalinowa – kilka słów o jej działaniu
Aparat tnący kosiarki spalinowej działa na zasadzie noża wrzecionowego. Przycina on trawę bardzo precyzyjnie, ale trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.
Powinniśmy to robić po każdym użyciu kosiarki. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, łatwo może dojść do zapchania się mechanizmu oraz stępienia noży.
Ostrza należy serwisować (ostrzyć) raz do roku przed rozpoczęciem sezonu.
Kosiarka spalinowa jest napędzana silnikiem, który wykorzystuje spalanie paliwa oraz sprężanie i rozprężanie powstałego w tym procesie gazu. Pozwala to na uzyskanie momentu obrotowego.
W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek spalinowych, które różnią się między sobą wielkością, mocą silnika i rodzajem napędu.
Mniejsze modele często są pchane, co w praktyce oznacza, że aby urządzenie posuwało się naprzód, konieczne jest jego przesuwanie pracą własnych mięśni, czy po prostu pchanie na kółkach.
Z kolei kosiarki spalinowe z napędem same posuwają się do przodu, a więc ich użytkowanie nie wymaga dużych nakładów siły. Napęd kosiarki jest połączony z jej tylnymi kołami.
Korzystając z energii pochodzącej z silnika, powoduje on ich obracanie, co wprawia urządzenie w ruch.
Kosiarka z takim napędem sprawdzi się w dużych ogrodach o nierównomiernej powierzchni.
Choć jej użytkowanie jest łatwiejsze niż modelu bez napędu, to jednak musimy pamiętać, że tego typu urządzenie jest znacznie bardziej awaryjne, zwłaszcza jeżeli używamy go bardzo często.
Intensywna eksploatacja często doprowadza do takich problemów jak uszkodzenia przekładni lub pęknięta sprężyna.
Na szczęście nie są to bardzo poważne usterki i możemy je z powodzeniem usunąć sami, bez korzystania z płatnego serwisu.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy kosiarkę spalinową z napędem, czy bez konieczna jest cykliczna wymiana oleju w urządzeniu.
Wymiana oleju nie jest trudna. Zanim przystąpimy do pracy, uważnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi urządzenia.
Znajdziemy tam szczegółowe informacje dotyczące rekomendowanej częstotliwości wymiany oleju, jego rodzaju oraz sposoby wymiany.
Pierwszą zmianę oleju po zakupie kosiarki dobrze jest wykonać już po 5-8 godzinach jej pracy.
Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich fabrycznych osadów, które mogły się znajdować w silniku, co znacznie poprawi jego pracę i wydłuży żywotność urządzenia.
Później w zależności od zaleceń producenta, olej wymieniamy po każdych 20-25 godzinach pracy.
Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej – krok po kroku
Krok 1 – przygotowanie narzędzi
Aby dokonać wymiany oleju w kosiarce spalinowej, będziemy potrzebować takich kilku prostych narzędzi jak:
- klucz do odkręcania korka spustowego,
- pojemnik na stary olej,
- ręcznik papierowy do usuwani na bieżąco plam oleju.
Krok 2 – przygotowanie kosiarki
Pamiętajmy, że nie można wymieniać oleju, jeśli w kosiarce znajduje się paliwo. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa.
Z tych samych powodów przed przystąpieniem do pracy należy odłączyć przewód od świecy zapłonowej i odsunąć go, tak aby nie miał możliwości zetknięcia się z olejem silnikowym.
Wymiany oleju najlepiej dokonywać w niedługim czasie po wyłączeniu kosiarki, ponieważ urządzenie jest wtedy nagrzane, dzięki czemu olej staje się rzadszy i o wiele łatwiej można się go pozbyć.
Krok 3 – usunięcie starego oleju
Pod korek spustowy podkładamy pojemnik, do którego będzie spływać olej, a następnie go odkręcamy.
Korek spustowy będzie się znajdował najczęściej pod spodem kosiarki.
Zbiornik z olejem pozostawiamy odkręcony na kilka godzin, aby mieć pewność, że olej wyleci z niego co do kropli.
W niektórych modelach kosiarek nie ma korka spustowego. Wówczas stary olej usuwa się otworem wlotowym.
Krok 4 – wlanie nowego oleju
Kiedy mamy pewność, że w zbiorniku nie ma już starej zużytej cieczy, możemy przystąpić do wlewania świeżego oleju.
To, ile oleju należy wlać, jest określone w instrukcji użytkowania i konserwacji urządzenia.
Aby mieć pewność, że wlaliśmy go wystarczająco, sprawdźmy poziom bagnetem. Jeśli jest zbyt mało, to dolewamy, a jeśli zbyt duży do odlewamy.
Na koniec porządnie zakręcamy korek, a następnie dokładnie wycieramy kosiarkę ręcznikiem papierowym, aby usunąć wszelkie pozostałości oleju z jej obudowy.
Na rynku dostępne są różne oleje do kosiarek spalinowych. Niestety nie wszystkie z nich są wysokiej jakości.
Nie oszczędzajmy na oleju. W dłuższej perspektywie jest to nieopłacalne.
Lepiej wybrać nieco droższy olej, ale wysokie jakości, który będzie odpowiednio chronić silnik naszej kosiarki, dzięki czemu urządzenie będzie sprawne przez wiele lat.