Jaka kosiarka spalinowa?

Jaka kosiarka spalinowa

Choć na rynku dostępne są zarówno kosiarki ogrodowe o napędzie spalinowym, jak i elektrycznym, to do koszenia dużego ogrodu wybór jest właściwie jeden – kosiarka spalinowa.

Większa moc, niezależny napęd to zalety, które sprawiają, że kosiarka spalinowa jest praktycznie jedynym sensowym wyborem dla właścicieli dużych ogrodów z rozległymi trawnikami.

Wybór kosiarki ogrodowej nie kończy się jednak na podjęciu decyzji w kwestii rodzaju napędu.

Jeśli już zawęzimy wybór do urządzeń z silnikiem spalinowym (a przy trawnikach o powierzchni większej niż 300-500 m2 rozważanie innych rozwiązań jest właściwie bezcelowe) musimy zdecydować się na konkretny model.

I tu trzeba wiedzieć, że producenci stosują wiele różnych rozwiązań, które mogą w znaczący sposób ułatwić korzystanie z kosiarki ogrodowej, a tym samym samo koszenie.

1. Jaka kosiarka spalinowa – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, jaka zwraca uwagę, jest sposób uruchamiania silnika. Część kosiarek spalinowych odpalana jest za pomocą linki, co wymaga odrobiny siły i wprawy.

Dużo wygodniejsze w tym względzie są kosiarki wyposażone w rozrusznik.

Wówczas uruchomienie urządzenia odbywa się zwykle po prostu za naciśnięciem odpowiedniego przycisku.

Gdy silnik pracuje, można zacząć koszenie. Nie wspomniano, że kosiarki spalinowe, zwłaszcza te bardziej zaawansowane, potrafią być dość duże i ciężkie, jak na standardy kosiarek ogrodowych.

Dzięki pewnemu udogodnieniu, stosowanemu w niektórych modelach kosiarek spalinowych nie musimy się jednak martwić, czy zdołamy przepchnąć po trawniku naszą kosiarkę.

Mowa oczywiście o napędzie na koła. Silnik spalinowy może napędzać bowiem nie tylko ostrza do koszenia trawy, ale też i kółka kosiarki.

Kosiarki ogrodowe z napędem na koła mają zwykle kilka biegów, pozwalających dostosować prędkość urządzenia do naszych potrzeb.

Dzięki temu praca z kosiarką jest dużo lżejsza, a samo koszenie tak nie męczy.

Jeśli kwestie ekologii są dla nas ważne, zwróćmy uwagę, czy nasza kosiarka spalinowa wyposażona jest w katalizator.

W sprzedaży jest sporo modeli, w których zastosowano takie rozwiązanie.

Choć ogólnie kosiarki spalinowe z uwagi na niewielką pojemność zastosowanych w nich silników, emitują niewiele spalin, warto zainteresować się modelami z katalizatorem.

Tak, aby spaliny te były możliwie mało szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. 

Pamiętajmy, że posiadając duży trawnik spędzać będziemy jednak sporo czasu przy kosiarce.

Kosiarka spalinowa – z koszem czy bez?

Jak w przypadku każdej kosiarki ogrodowej, warto zwrócić uwagę, by posiadała ona kosz na ścinki.

Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i sił, które normalnie musielibyśmy poświęcić na grabienie.

Niektóre kosiarki posiadają też funkcję mulczowania, co również jest rozwiązaniem godnym polecenia – kosz na ścinki staje się wówczas zbędnym elementem.

Kosiarki spalinowe to efektywne i wszechstronne urządzenia, które podołają nawet dużym trawnikom.

Aby praca z nimi była wygodna, warto przed zakupem rozeznać się, jakie rozwiązania funkcjonują aktualnie na rynku. I wybrać te, które uznamy za najbardziej dla nas istotne.