Kosiarka elektryczna czy spalinowa


Konieczność wyboru kosiarki, która spełni swoje zadanie, może być źródłem różnych dylematów. Jednym z nich jest na pewno pytanie, czy lepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa czy elektryczna. Swoją decyzję należy uzależnić przede wszystkim od tego, jakiej wielkości powierzchnię chce się kosić, a także od własnych upodobań.

Użytkowanie kosiarki spalinowej

Kosiarki spalinowe mają zazwyczaj dużą moc, dlatego polecane są do rozległych trawników. Kosiarka elektryczna, które nie posiada tak dobrych parametrów, przy dużej eksploatacji będzie się łatwo przegrzewać i w konsekwencji ulegnie szybszemu zepsuciu. Poleca się je zatem do małych powierzchni, z którymi bez problemu dają sobie radę.

Niewątpliwą zaletą kosiarek spalinowych jest też niezależność od źródła zasilania. Można kosić nimi w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o kable ciągnące się po ziemi czy zahaczające o drzewa i krzewy po drodze. Pozbawione ich urządzenia są na pewno bezpieczniejsze. Kosiarki spalinowe mają wyższe ceny niż urządzenia elektryczne, ale są za to bardziej efektywne.

Jeśli zastanawiasz się, czy u Ciebie sprawdzi się kosiarka spalinowa opinie na ich temat mogą być pomocne. W pierwszej kolejności należy jednak zdecydować, na jakich cechach kosiarki Ci zależy. Jeśli masz duży trawnik, zapewne będziesz potrzebować urządzenia o dużej mocy. Przyda się również spora szerokość koszenia i mobilność. Powyżej 80 m2 warto już rozważyć zakup kosiarki spalinowej. Poradzi sobie ona nawet z wysoką trawą i nierównym terenem.

Kiedy sprawdzają się kosiarki elektryczne?

Dla części klientów kosiarka elektryczna wydaje się lepszym wyborem, gdyż nie wytwarza spalin. Warto jednak wiedzieć, że współczesne kosiarki spalinowe są znacznie bardziej ekologiczne niż te, które powstawały jeszcze kilka lat temu. Niektóre posiadają nawet specjalną ochronę przed oparami paliwa.

Zaletą kosiarki elektrycznej jest na pewno jej lekkość. Można ją łatwiej przenieść w dowolne miejsce, a pchanie nie jest tak męczące jak w przypadku kosiarek spalinowych. Warto jednak pamiętać, że kosiarka elektryczna musi być podłączona do źródła zasilania, przez co nie jest za bardzo mobilna, a kable mogą stwarzać pewnego rodzaju zagrożenia, np. upadkiem czy porażeniem. Kosiarka elektryczna to też urządzenie tańsze w zakupie i eksploatacji. Nie trzeba kupować do niego paliwa, a konserwacja również nie jest tak wymagająca. Jeśli więc posiadany przez Ciebie trawnik jest skromnych rozmiarów, to warto, abyś wybrał ten typ urządzenia.