Maksymalna pochyłość


Jeżeli chcemy pracować na terenach z pochyłościami, to musimy sprawdzić, pod jakim kątem będzie pracować nasza kosiarka. Przy dokonywaniu zakupu kosiarki ważne jest, aby upewnić się, przy ilu stopniach możliwa jest praca silnika. W przeciwnym wypadku może dojść do jego zatarcia, gdyż przy zbyt dużym kątem zabraknie wystarczającego smarowania lub dojdzie do zalania komory spalania. Standardowa kosiarka jest w stanie pracować na stokach o nachyleniu 15-20% (ok.15 stopni). W przypadku wyższego wskaźnika, należy wybrać inne urządzenie, jak np. kosę spalinową lub zdecydować się na inną metodę koszenia trawy.

Maksymalna pochyłość, przy której może pracować silnik w sposób ciągły to 15 stopni / 20%. Praca przy wyższym nachyleniu do maksymalnie 30 stopni / 35% jest możliwa tylko chwilowo, nie dłużej niż 2-3 minuty. Wszystkie dane dotyczą silnika z prawidłowym poziomem oleju w silniku. Dotyczy to wszystkich silników do kosiarek, także tych z pompą olejową.

Wielu producentów zaleca, aby przy koszeniu trawy na pochyłościach nie przechylać urządzenia ponad najwyższy osiąg. Jeśli do tego dojdzie, mogą nastąpić uszkodzenia silnika, co z pewnością zmusi użytkownika do wizyty w serwisie. W szczególności atutem kosiarek elektrycznych jest możliwość pracy na nierównym, np. bardzo mocno pochyłym terenie. Do koszenia skarp stosuje się także silniki dwusuwowe lub kosy spalinowe. Należy pamiętać, że kosząc trawę na pochylonym terenie warto mieć pusty lub mało zapełniony kosz, dzięki czemu kosiarka będzie zmagała się z mniejszymi przeciążeniami.