Obsługa kosiarki


 

Uruchamianie kosiarki spalinowej po zimie – najważniejsze zasady

Nim rozpoczniesz pierwsze w sezonie koszenie trawy, upewnij się, że zadbałeś o odpowiednie przygotowanie swojego urządzenia. Odłącz przewód od świecy zapłonowej (Zawsze sprawdź, czy to zrobiłeś!) i przystąp do czynności konserwacyjnych.

obsługa kosiarki briggs & stratton

Zadbaj o olej i paliwo

W najnowszych modelach silników Briggs & Stratton, wyposażonych w system Just Check and Add, nie trzeba wymieniać oleju. Jeśli korzysta się z kosiarki w odpowiedni sposób, to wystarczy jedynie sprawdzać jego poziom i uzupełniać go, a zachowa on swoje właściwości. W innych typach silników istnieje jednak konieczność wymiany oleju. Najlepiej zrobić to na początku każdego sezonu. Przy dużej eksploatacji kosiarki może zaistnieć potrzeba wymiany oleju częściej niż raz na sezon. Najlepiej wtedy usunąć stary olej i wlać nowy raz na 25-50 godzin pracy.

Uruchamianie kosiarki spalinowej nie może również nastąpić przed zaopatrzeniem silnika w dobre paliwo. Należy pamiętać o tym, że jest ono zdatne do użycia jedynie przez 30 dni, chyba, że wcześniej do świeżego paliwa doda się specjalny stabilizator. Może on bowiem przedłużyć żywotność paliwa nawet do dwóch albo trzech lat (w zależności od rodzaju stabilizatora). Jeśli użyłeś stabilizatora, nim odstawiłeś kosiarkę na zimę do garażu, paliwo nadal nadaje się do użytku. Jeśli jednak o to nie zadbałeś i nie wypaliłeś paliwa do końca, to teraz pozbądź się jego resztek i wlej nowe z dodatkiem stabilizatora, który znacznie wydłuży jego trwałość.

Konieczne wymiany w kosiarce

Kolejną kwestią jest zadbanie o ważne elementy silnika, takie jak filtr powietrza oraz świeca zapłonowa. Tę drugą warto wymienić raz na sezon, ponieważ pracuje w szczególnie trudnych warunkach i jest poddawana dużym obciążeniom cieplnym. Nie zaszkodzi również sprawdzić, w jakim stanie są noże tnące, bowiem to od ich ostrości i wyważenia zależy, jakie będą efekty koszenia trawy. Warto oddać je do autoryzowanego serwisu przed nastaniem wiosny.

Nim rozpoczniesz uruchamianie kosiarki spalinowej, upewnij się też, w jakim stanie jest filtr powietrza. Niewielkie zabrudzenia można usunąć samodzielnie. Filtr gąbkowy z łatwością wypłuczesz w letniej wodzie z dodatkiem środka chemicznego. Następnie wystarczy, że nasączysz go delikatnie czystym olejem silnikowym, wyciskając jego nadmiar. Z kolei filtry papierowe można lekko ostukać o równą i czystą powierzchnię. Nigdy jednak nie czyść ich sprężonym powietrzem, gdyż grozi to trwałym uszkodzeniem. Jeśli zaobserwowałeś, że Twój filtr powietrza jest mocno zabrudzony, czas na jego wymianę. Zakup nowy, najlepiej oryginalny, produkt i zamontuj go w kosiarce.