Obsługa odśnieżarki


Odśnieżarka jest urządzeniem, które potrafi zaoszczędzić nam wiele pracy. Jej działanie polega na zgarnianiu śniegu za pomocą wirnika i następnie rozrzucaniu go z użyciem wyrzutnika. Ruchomy komin wyrzutnika pozwala wybrać kierunek wyrzutu śniegu. Nowoczesne odśnieżarki potrafią także kruszyć i frezować zamarznięty śnieg i lód.

Odległość, na jaką może zostać odrzucony śnieg, jest zależna od mocy urządzenia oraz rodzaju samego śniegu. W przypadku śniegu mokrego, który jest cięższy, odległość ta będzie mniejsza.

Wirniki odśnieżarki można ustawić na żądaną wysokość. Przy równym terenie powinna być ona niższa niż przy pochyłym.

Odśnieżarki spalinowe mają znacznie większą moc niż mechaniczne i elektryczne. Przekłada się to niestety na ich ciężar, lecz odśnieżarki spalinowe posiadają napęd na koła jezdne lub gąsienice. Te drugie są szczególnie przydatne na nierównym terenie. Pozwoli nam to na odśnieżanie nawet dużego terenu.

Wybierając odśnieżarkę spalinową, spotkamy się z określeniami “jednostopniowa” i „dwustopniowa”. Oznacza to ilość wirników na wspólnej osi. W przypadku jednostopniowych, ten sam wirnik odpowiada za zgarnianie i rozrzucanie śniegu. Dwustopniowy wirnik odśnieżarki jedną częścią zgarnia śnieg, a drugą częścią kieruje go do wyrzutu, przez co odśnieżarka ma większą wydajność pracy.