Wapnowanie trawnika – kiedy, jak i dlaczego należy je wykonać?

Wapnowanie trawnika

Zadbany trawnik jest wizytówką ogrodu. Stanowi także doskonałe tło dla ozdobnych krzewów, drzew oraz rabat.

Taki efekt jest jednak możliwy wyłącznie dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu właściwych warunków.

Jednym z zabiegów, jaki warto stosować, jest wapnowanie trawnika. Na czym polega, kiedy i jak je przeprowadzić? Sprawdźmy.

Po co stosujemy wapnowanie trawnika?

Pielęgnacja trawnika najczęściej utożsamiana jest z koszeniem i podlewaniem w czasie największych upałów.

Tymczasem może ona obejmować znacznie więcej zabiegów, w czasie których powinniśmy uwzględniać jej potrzeby i preferencje.

Trawa najlepiej rozwija się na podłożu o pH od 5,5 do 6,5 – czyli lekko kwaśnym.

Gdy odczyn będzie niższy, częściej będzie pojawiał się na trawniku mech oraz niektóre chwasty, a sama trawa będzie słabiej wybarwiona i bardziej podatna na choroby.

Wapnowanie pozwala odkwasić glebę, a dodatkowo obecność wapnia korzystnie wpływa na jej strukturę oraz zwiększa przyswajalność azotu przez rośliny.

Kiedy wykonujemy wapnowanie trawnika?

Nadmiar wapnia, tak jak i innych składników nie wpływa korzystnie na rozwój roślin.

Dlatego wapnowanie powinno być przeprowadzane wyłącznie, gdy odczyn pH gleby jest niższy niż 5,5.

Jego wartość możemy sprawdzić samodzielnie przy użyciu prostego zestawu paskowego czy elektronicznego miernika lub oddać próbkę gleby do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolnicznej, która przeprowadzi jej dokładną analizę.

Kontrolę odczynu pH zaleca się przeprowadzać najrzadziej co 2-3 lata.

Wapnowanie trawnika powinniśmy przeprowadzać tylko w czasie, gdy trawa pozostaje w stanie spoczynku, czyli poza jej okresem wegetacyjnym.

Możemy zdecydować się na przedwiośnie i rozprowadzić wapno z końcem lutego lub początkiem marca, gdy śnieg już stopniał, ale trawa nie rozpoczęła jeszcze swojego wzrostu.

Alternatywnie, można to zrobić również na jesień, gdy w październiku czy listopadzie trawa już się nie rozwija.

Warto wybrać możliwie suchy i bezwietrzny dzień. Takie warunki będą sprzyjały równomiernemu rozłożeniu nawozu.

Wapń jest substancją wolno przedostającą się w głąb gruntu, dlatego wapnowania nie należy przeprowadzać częściej niż co 3-4 sezony.

Jeżeli konieczność jego zastosowania zbiega się z użyciem innego nawozu, powinniśmy zachować kilkutygodniowy odstęp.

Połączenie wapnia z innymi składnikami może skutkować powstaniem związków chemicznych, z których rośliny nie będą mogły skorzystać.

Jaki nawóz wapniowy wybrać?

Do wapnowania możemy wykorzystać nawozy wapniowe zawierające w składzie tlenek wapnia, czyli dolomit, który zbudowany jest z 30% tlenku wapnia, lub kredę nawozową, która zawiera 50% tlenku wapnia.

Jeśli na trawniku pojawił się już mech, możemy użyć specjalnego nawozu wapniowo-magnezowego.

Nie powinniśmy natomiast sięgać po takie produkty wapniowe jak wykorzystywane na budowach wapno palone czy gaszone. Ich użycie może skutkować uszkodzeniem trawy.

Ilości nawozu użytego do wapnowania trawnika uzależnione są od jego rodzaju i zawartości tlenku wapnia, typu gleby i poziomu jej zakwaszenia.

Największe dawki wykorzystuje się w przypadku ciężkiego, gliniastego i bardzo kwaśnego podłoża. Mniejsze ilości stosuje się na lekkich, piaszczystych glebach.

Dokładną dawkę należy zawsze obliczyć, kierując się informacjami zawartymi na opakowaniu nawozu.

Jak przeprowadzić wapnowanie trawnika?

Przed zastosowaniem nawozu wapniowego powinniśmy pamiętać o wygrabieniu trawnika, by dokładnie usunąć z niego martwą trawę.

Warto także przeprowadzić wertykulację1 lub aerację2, ponieważ ułatwią one przenikanie nawozu w głąb gleby. Kolejnym krokiem jest już równomierne rozsypanie nawozu.

Również na tym etapie dobrze jest zagrabić trawnik, choć należy robić to o wiele delikatniej – tylko na tyle, by drobinki nawozu na pewno dostały się między źdźbła trawy.

1 Wertykulacja – zabieg ten zróbmy wówczas, kiedy nie przeprowadziliśmy go wiosną lub gdy na trawniku zalega zbita warstwa filcu. Polega on na wygrabieniu martwych źdźbeł i nacięciu murawy. Umożliwia to lepsze rozkrzewianie się trawy. Wertykulator to narzędzie przypominające grabie z ostrzami. Może być ręczny lub elektryczny.

2 Aeracja – napowietrzanie (aerację) trawnika należy przeprowadzić dwa razy w roku, wiosną i późnym latem (w drugim roku po założeniu trawnika). Zabieg ten polega na nakłuciu podłoża na głębokość około 8 cm. Zróbmy to na przykład z pomocą wideł, butów z kolcami. A na większej powierzchni użyjmy aeratora elektrycznego. Poprawimy wymianę powietrza w glebie, lepsze wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawozów. Przedtem skośmy trawę na wysokości 2-3 cm. Podlejmy i odczekajmy, aż wierzchnia warstwa gleby będzie sucha.